Rodzicu dziecka z problemami w koncentracji uwagi!
Powiat Wołowski występując naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej związanej ze wsparciem dzieci i uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi a także ich rodziców złożył swoją ofertę w konkursie grantowym w ramach pilotażowego wdrożenia modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających. Uzyskał najwyższą liczbę punktów w zakresie oceny merytorycznej i tym samym dołączył do grona 21 grantobiorców realizujących projekt.
- Należy przestrzegać uregulowanego trybu życia codziennego – ustalone godziny wstawania rannego, snu (dziecko przejawiające problemy w koncentracji uwagi wymaga więcej snu od innych) pory wieczornego układania się do snu, posiłków, czasu odrabiania lekcji, zabawy.
- Konieczne jest stopniowe, ale systematyczne wdrażanie dziecka do obowiązków i zajęć domowych z równoczesnym przestrzeganiem potrzeby ukończenia każdej rozpoczętej czynności.
- Dzieci z problemami w koncentracji uwagi często potrzebują odpowiedniej formy zajęć sportowych zorganizowanych we właściwy sposób pod opieką osób dorosłych, np. zajęcia sportowe w szkole lub klubie sportowym.
- Odrabianie lekcji w domu powinno być stałym obowiązkiem ucznia, podczas którego należy przestrzegać następujących zasad:
- lekcje powinny być odrabiane w warunkach spokoju i ciszy;
- dziecku należy zapewnić stałe miejsce do odrabiania lekcji;
- na biurku podczas uczenia się powinny być tylko te przedmioty, które są niezbędne do pracy;
- w chwilach zmęczenia (osłabienie koncentracji uwagi) dziecko powinno wykonać krótką gimnastykę, bądź też na bardzo krótko należy zająć je innymi czynnościami;
- podczas uczenia się należy tam, gdzie jest to potrzebne, wykorzystywać głośne czytanie, co sprzyja koncentracji uwagi.
- Dostrzegaj sukcesy, a nie porażki. Jeśli trzeba zmień porażkę w zwycięstwo. Pochwalcie wysiłek włożony w pracę. Wszyscy bez wyjątku lubimy być chwaleni, natomiast dziecku z trudnościami szkolnymi jest bardzo trudno usłyszeć słowa uznania.
- Nie mów dziecku tego czego ty sam rodzicu nie znosiłeś wysłuchiwać, np.: „Ja w Twoim wieku…”, „Twój kolega dawno się już nauczył…”, itp.,
- Wspólne spędzanie czasu – dziecko czasami potrzebuje podzielić się z Wami swoimi sukcesami i porażkami. Znajdź chwilę, aby Twoje dziecko mogło swobodnie powiedzieć Wam o tym, co działo się w ciągu dnia.
- Słuchaj tego, co dziecko do Ciebie mówi.
- Akceptuj uczucia swojego dziecka. To, że zaakceptujecie złość swojego dziecka, nie oznacza, że pozwalacie mu na uderzenie swojego rodzeństwa. Dziecko chce opowiedzieć o tym co czuje, bez oceniania.
- Rodzicu! Pomóż swojemu dziecku zapanować nad jego uczuciami.
- Wspólnie przestrzegajcie wprowadzonych norm i zasad. Ty Rodzicu bądź w tym konsekwentny!
- Nie pozwalaj dziecku przed snem korzystać z urządzeń multimedialnych. Oglądanie scen przemocy, nieodpowiednich bajek czy programów powoduje nadmierną aktywność i problemy ze snem.
- Nie pozwalaj swojemu dziecku na znaczne spożywanie słodyczy, czekolady, kolorowych napojów, itp. Powoduje to nadmierną aktywność i problemy ze snem.
Literatura: „Zmień swój mózg – zmień swoje życie” – Daniel. G. Amen
Najnowsze komentarze