Brak dialogu, lekceważenie Twojego autorytetu? Agresja słowna i fizyczna? Notoryczne wyłamywanie się ze wspólnych ustaleń? Wulgarne słownictwo? Gdy w Waszym domu te zjawiska zaczynają występować coraz częściej – nie czekaj – reaguj!

– Po pierwsze musisz pamiętać, że podłoże tych zachowań może być różne, jednakże w każdym przypadku pewne jest to, że dziecko potrzebuje Twojego wsparcia, nawet, gdy głośno krzyczy, że jest inaczej!

– Podejmij dialog – nie wypytuj, nie oskarżaj, nie oceniaj – przyjmij łagodna postawę, powiedz, że Tobie też jest trudno z tą sytuacją i próbujesz ustalić, co może być jej przyczyną. Gdy dziecko się otworzy – mamy sukces, jeśli nie, nie naciskaj…

– …a bądź wnikliwym obserwatorem – spróbuj skategoryzować sytuacje, które wywołują w Twoim dziecku określone zachowania – sprawdź, czy powód jest ukryty w domu, czy wywołuje go np. atmosfera w szkole, może wpływ ma na to jakaś konkretna osoba? Poświęć swój czas i uwagę, aby dojść do jakichś wniosków

– Spędź z dzieckiem czas, jeśli jest taka możliwość niech będzie to czas poświęcony tylko jemu, w którym Twoja uwaga skupi się tylko i wyłącznie na czerpaniu z niego przyjemności. Często właśnie w takiej atmosferze dzieci się otwierają.

– Wyjdź od nagrody… Pamiętaj, że kary, mające wywołać w dziecku strach nie zawsze są działaniem skutecznym. W myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć” można stwierdzić, że lepsze od kar jest wytworzenie w dziecku wewnętrznej motywacji zapobiegającej danym zachowaniom.

– Zmień swoją postawę na bardziej wspierającą dziecko, dając mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i możliwość popełniania błędów, tak aby miało sposobność uczenia się poprzez doświadczenie.

– Jeśli wszelkie działania nie przynoszą zamierzonych efektów, skontaktuj się ze specjalistą: psychologiem, pedagogiem w szkole lub napisz do nas na adres: scwew@zprbrzegdolny.pl. Postaramy się pomóc w jak najszybszym czasie.

 

Warto zajrzeć: Link

 

Zapraszamy do lektury serii książek autorek: Adele Faber, Elaine Mazlish:

– „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”

– „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły”,

– „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”

– „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być”

Skip to content