Pierwsze dni w szkole…

wrz 15, 2022 | Dla rodziców

Rodzicu, za Tobą pierwsze dni w szkole Twojego dziecka. Rozpoczął się czas, kiedy nasze dzieci będą spędzać w szkole po kilka godzin dziennie. Aby mogło ono w jak najlepszy sposób przyswajać nowe umiejętności i wiedzę, musimy zadbać o to, aby ten czas przebiegał bezproblemowo. Twoja postawa w tym okresie może pomóc dziecku przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Rozpoczęcie nauki a także powrót najmłodszych do ław szkolnych w pierwszych dniach a nawet tygodniach powinny być poświęcone adaptacji dziecka do warunków szkolnych. Uwierz w to, że szkoła zapewnia Twojemu dziecku wszechstronny oraz bezpieczny rozwój. Uczy poprzez zabawę, pozwala mu zdobywać nowe doświadczenia, przyjaciół, a także przygotować się do dorosłego życia.

W przypadku trudniejszej aklimatyzacji w szkole warto rozważyć wprowadzenie poniższych zasad:

 • Oddziel swoje obawy i lęki związane z pójściem dziecka do szkoły, od tego co jest obiektywne.
 • Uwierz w to, że Twoje dziecko da sobie radę, pomyśl nad tym czego się już nauczyło, ile potrafi.
 • Nie przepytuj dziecka od razu po jego przyjściu ze szkoły, daj mu chwilę wytchnienia, daj mu czas na odpoczynek, poczekaj, aż będzie gotowe rozmawiać na ten temat.
 • Zapewnij dziecko, że może pytać o wszystko, co jest dla niego niejasne i niepokojące.
 • Podziel się z dzieckiem własnymi wspomnieniami z początku szkoły. Pokaż mu swoje zdjęcia z początku szkoły podstawowej, opowiedz o swoim nauczycielu, kolegach, przytocz jakieś anegdotki ze szkolnego życia.  Staraj się malować pozytywny
  i realistyczny obraz szkoły. W żadnym wypadku nie strasz dziecka.
 • Chwal dziecko jak najczęściej, za drobne rzeczy, za piękny rysunek, za jego odwagę, samodzielność.
 • Staraj się nie okazywać niepewności, dziecko wyczuje twoje wątpliwości. Jeżeli Ty nie ufasz nauczycielom, Twoje dziecko też im nie będzie ufać.
 • Staraj się rozładować emocje dziecka związane ze szkołą. Pamiętaj, że aktywność fizyczna, sport i wszelki ruch pozwolą Twojemu dziecku rozładować nagromadzone emocje. Siedząc przed telefonem, komputerem czy telewizorem skumuluje jeszcze więcej emocji.
 • Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły, spróbuj znaleźć problem. Zadawaj dyskretnie pytania. Jeżeli zarzucimy dziecko gradem pytań, najprawdopodobniej nic nam nie powie. Skorzystaj z możliwości rozmowy z wychowawcą klasy, pedagogiem, psychologiem szkolnym. Dzięki rozmowie z nauczycielem, możesz znaleźć rozwiązanie wielu problemów. Również uwagi wymienione z innymi rodzicami mogą okazać się pomocne.

POWODZENIA!!!

Skip to content