Niechęć, brak zaangażowania, unikanie obowiązków, spadek lub całkowity brak motywacji do nauki

Jeśli Twoje dziecko boryka się z takimi problemami, spróbujcie rozwiązać je wspólnie.

– Porozmawiaj z dzieckiem, spróbujcie razem ustalić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Być może wydarzyło się coś, o czym dziecko wstydzi lub boi się mówić – zadbaj o przyjazną atmosferę i zapewnij dziecko, że nie będziesz go oceniać, a postarasz się zrozumieć.

– Wspieraj dziecko w pokonywaniu trudności – chwal i doceniaj nawet najmniejszy wysiłek włożony w wykonanie zadania, a nie efekt końcowy.

– Wyznaczajcie sobie krótkoterminowe, możliwe do osiągnięcia cele, nie wymagaj czegoś, czego dziecko nie jest w stanie spełnić.

– Ukazuj dziecku korzyści płynące z nauki – stwórzcie razem optymistyczną wizję przyszłości z dobra pracą, wykształceniem, domem, podróżami, spełnianiem marzeń.

– Zadbaj o systematyczność, ustalcie wspólnie harmonogram zajęć na każdy dzień.

– Poświęć dziecku swój czas, pokaż, że zależy Ci na tym, aby osiągnęło sukces. Wspólnie poszukajcie pozytywnych motywatorów.

– Dawaj dziecku „bezpieczny” wybór, zamiast ciągle je kontrolować – dziś nadrobimy polski czy matematykę? Spróbuj zrobić pierwsze zadanie, a ja za chwilę do Ciebie zajrzę i jeśli będziesz mieć jakąś trudność wspólnie ją pokonamy.

– Zadbaj o odpowiednie warunki do nauki w domu, pełnowartościowe posiłki w diecie swojego dziecka oraz przerwy na aktywność fizyczną. Zdrowy styl życia ma ogromny wpływ na proces przyswajania wiedzy.

 

Po więcej informacji zajrzyj tutaj:

www.superkid.pl/artykuly-dla-rodzicow
www.amakids.pl/podcast
https://www.youtube.com/watch?v=3iu-1sVEteo
www.natuli.pl

Skip to content