Godzina wychowawcza nie musi być nudna

paź 27, 2022 | Dla nauczycieli

Dobrze przeprowadzona godzina wychowawcza powinna skupiać się przede wszystkim na uczniach i ich wychowaniu. Wychowywanie, obok edukacji, jest obowiązkiem szkoły.

Z założenia godzina ta powinna być wykorzystana przez nauczyciela na omówienie istotnych zagadnień społecznych, kulturalnych czy moralnych. Przygotowując ją, należy pamiętać o zgodności jej tematyki ze szkolnym programem wychowawczo-profilaktycznym.    

Wiemy, że godzina wychowawcza w większości przypadków jest czasem, na nadrabianie zaległości, ponieważ nie zdążyliśmy zrobić – dokończyć materiału na lekcji. To czas, kiedy nauczyciel porusza tematy związane z funkcjonowaniem klasy, omawiane są problemy powstałe w ciągu tygodnia. Wielu nauczycieli zastanawia się często, jak przeprowadzić godzinę wychowawczą, aby nie była ona nudna, aby nie opierała się tylko na monologu nauczyciela. Skoro problem w klasie już się pojawił i oczywistą kwestią jest to, że trzeba go rozwiązać- chociaż spróbować, ciekawym sposobem na godzinę wychowawczą jest wykorzystanie krótkometrażowego filmu, jako narzędzia wsparcia i edukacji uczniów.

Poniżej znajdziecie Państwo ciekawy zestaw filmów, które można wykorzystać podczas lekcji wychowawczej. Filmy uwzględniają kwestię zagrożeń, profilaktyki, zdrowia psychicznego i fizycznego.

Skip to content